“Ukrayna Belqorod vilayətində irəliləyir” – “The Telegraph”
“Kiyev atəşkəs danışıqlarında mövqeyini gücləndirməyə çalışır, bu isə riskli addımdır…”
Kremlin hücumu dəf etdiyinə dair açıqlamalarına baxmayaraq, Ukrayna qoşunları Rusiyanın Belqorod vilayətinin dərinliklərinə doğru irəliləyir.
Moderator.az xəbər verir ki, bu barədə “The Telegraph” nəşri yazıb.
Nəşr qeyd edir ki, Rusiyanın qərbində, Ukrayna ilə möhkəmləndirilmiş sərhədin yaxınlığında, mina sahələrini və barrikadaları keçən zirehli texnikanın gurultusu eşidilib. Tank və döyüş maşınlarından ibarət karvan maneələri aşaraq döyüş əməliyyatlarının yeni mərhələsinə start verib.
Hazırda bunun qısamüddətli reyd, yoxsa uzunmüddətli əməliyyat olduğu dəqiq məlum deyil. Amerikanın Müharibənin Öyrənilməsi İnstitutu Demidovka, Prilesye və Popovka kəndlərində döyüşlərin getdiyini bildirir. Ukrayna həmçinin komanda məntəqələrinə, körpülərə və anbarlara dəqiq zərbələr endirir.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Rusiyanın Sumi istiqamətində mümkün hücumunun qarşısını almaq üçün “strateji addımların” atıldığını bəyan edib. Ukrayna qüvvələrinin Belqoroda doğru irəliləməsi, ehtimal ki, düşmən qüvvələrini bu istiqamətdən yayındıracaq.
Belqorod vilayəti Ukraynanın Sumi, Xarkov və Luqansk vilayətləri ilə sərhəddir və Rusiya qoşunları tərəfindən hücumlar üçün istifadə olunur. Bundan əlavə, bölgə Kurska yaxındır və orada yüksəkliklər uğrunda döyüşlər gedir. Bu yüksəkliklər gələcək danışıqlar üçün əhəmiyyət daşıya bilər.
Kurskdan fərqli olaraq, bu dəfə Rusiya qoşunları daha hazırlıqlı olub. “Rusiya bu əməliyyata daha yaxşı hazırlaşmış kimi görünür”, – Müdafiə Demokratiyalarının Mühafizəsi Fondunun Rusiya proqramının direktor müavini Con Hardi bildirib. – “Və bu əməliyyat miqyas və məqsədlərinə görə xeyli kiçikdir”.
Onun qiymətləndirməsinə görə, Ukrayna qüvvələrinin sayı bir tabordan az, təxminən 500 əsgərdən ibarətdir. Moskvada isə vəziyyətdən narazılıq artır. “Bu necə baş verib? Rusiya qoşunları tamamilə… Sadəcə təslim olub. Sadəcə, çıxıb gediblər. Bundan sonra düşmən oranı ələ keçirib”, – rusiyalı hərbi müxbir Vladimir Romanov Demidovkanın itirilməsini şərh edərkən deyib.
Döyüşlərdə Ukraynanın elit bölmələri və Amerika istehsalı olan “Bradley” döyüş maşınları iştirak edir. Kremlyönlü hərbi bloger Rıbar Demidovkada döyüşlər barədə məlumat verib: “Düşmən dəfələrlə sərhədi keçərək bizim dayaq məntəqələrimizə hücum etməyə çalışıb. Vəziyyət gərgin olaraq qalır”.
Rusiyanın başqa bir “Two Majors” “Telegram kanalı” iddia edir ki, Ukrayna cəbhə boyu Rusiya qoşunlarını “yayındıraraq” hücumlarını gücləndirir. “Nailiyyətlər hələ ki çox olmasa da, Ukrayna irəliləyir və yüksəkliklərdə möhkəmlənir”, – Con Hardi vurğulayıb və əlavə edib ki, “əməliyyatın ümumi cəbhə xəttinə təsiri barədə danışmaq hələ tezdir”.
“Ukraynanın doqquz gündür hücumlarını davam etdirməsi bu ərazidə bir bufer zona yaratmaq cəhdi ola bilər. Kiyev bəlkə də atəşkəs danışıqlarında mövqeyini gücləndirməyə çalışır. Bu isə riskli plandır”, – Hardi bildirib. O, Ukrayna resurslarının kifayət etməyə biləcəyini və ABŞ-ın hərbi yardımı ilə bağlı qeyri-müəyyənliklərin olduğunu qeyd edib.
Belqorod vilayətində vəziyyət – bəlli olanlar
Ötən gün bir sıra rusiyalı hərbi müxbir Ukrayna Müdafiə Qüvvələrinin Belqorod vilayətinin dövlət sərhədində hücum əməliyyatları keçirdiyini bildirib. Bu məlumat Rusiya Müdafiə Nazirliyi tərəfindən də təsdiqlənib. Nazirlik qeyd edib ki, Ukrayna müdafiəçiləri Demidovka və Prilesye kəndləri istiqamətində irəliləməyə çalışır.
“Aleks” ləqəbli rusiyalı hərbçinin sözlərinə görə, Rusiya komandanlığı Kursk vilayətindən Belqorod sərhədinə qüvvələrini köçürməyə məcburdur. Halbuki, əvvəlcə bu qoşunları Donetsk vilayətinə göndərmək planlaşdırılıb.