Uşaqların Qanunsuz Əməyə Cəlb Edilməsinə Qarşı Mübarizə Gücləndirilir – VİDEO
Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər naziri general-polkovnik Vilayət Eyvazov tərəfindən uşaq hüquqlarının müdafiəsi və azyaşlıların qanunsuz əməyə cəlb edilməsinin qarşısının alınması ilə bağlı genişmiqyaslı hesabat təqdim edilmişdir.
Hesabatda qeyd olunan əsas fəaliyyət istiqamətləri ardıcıl olaraq aşağıdakı kimidir:
Daxili işlər organları tərəfindən keçirilmiş monitorinqlər zamanı dilənçiliklə məşğul olan və qanunsuz əməyə cəlb edilən 600-ə yaxın azyaşlı müəyyən edilərək müvafiq uçota alınmışdır.
Müəyyən edilmiş hər bir fakt üzrə dərhal araşdırmalar başlanılmış, uşaqların insan alveri və ya məcburi əməyin qurbanı olması ehtimalları yoxlanılmışdır. Aparılan təhqiqat tədbirləri nəticəsində bu qəbildən olan ağır cinayət faktları təsdiqlənməmişdir.
Uşaqların təhsildən yayındırılmasına və küçə həyatına cəlb olunmasına görə valideyn məsuliyyətinin artırılması istiqamətində ciddi tədbirlər görülmüşdür. Bu çərçivədə öz vəzifələrini icra etməyən 240 valideyn barəsində inzibati tənbeh tədbirləri tətbiq olunmuşdur.
Problemin sosial köklərinin aradan qaldırılması məqsədilə 300-dən çox material toplanaraq yerli icra hakimiyyətləri yanındakı qəyyumluq və himayəçilik komissiyalarına göndərilmişdir.
Daxili İşlər Nazirliyi uşaqların təhlükəsizliyinin qorunması, onların qanunsuz fəaliyyətlərdən uzaqlaşdırılması və təhsilə qaytarılması istiqamətində qətiyyətli tədbirlərini davam etdirir.