Adam zəhərləyən deputat Azərbaycana “dil uzatdı”
Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Andrey Luqovoy Orta Asiya ölkələrini və Azərbaycanı “rusofobiyada” günahlandırıb. O, iddia edirdi ki, guya bu ölkələrdə tərtib və nəşr olunmuş məktəb tarixi dərsliklərində “rusofobik hekayələr” yer alır.
Maraqlıdır ki, Luqovoy Bakıda anadan olub: o, Azərbaycan SSR-də xidmət etmiş sovet zabitinin ailəsində anadan olub. O, sovet və daha sonra Rusiya kəşfiyyat xidmətlərində çalışıb. 2006-cı ildə Skotland Yard rəsmi olaraq Luqovoyu tanınmış rus siyasi mühaciri və təqaüddə olan FSB polkovniki Aleksandr Litvinenkonun zəhərlənməsini təşkil etməkdə ittiham edib.
Luqovoy Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Azərbaycandakı dərsliklərdə Rusiyanın müstəmləkə siyasətinin mənşəyinin müzakirə olunmasını bəyənmir. Deputat Çar dövrü, məcburi kollektivləşdirmənin yaratdığı aclıq, Stalinin repressiyaları və xalqların deportasiyası ilə bağlı müzakirələri “rusofobiya”nın ifadəsi adlandırır.
Picture background
O hesab edir ki, Orta Asiya və Cənubi Qafqaz xalqları “tarixi keçmişlərinə görə Moskvaya minnətdar olmalıdırlar”, onun fikrincə, bu, tənqidi nəzərdən keçirilməməlidir. Luqovoy YouTube-da yayımlanan videoda soruşur: “Tarixi kim yenidən yazır? Böyük qələbənin, əsrin sovet tikinti layihələrinin və ən ucqar kəndlərə, kəndlərə və kəndlərə bilik gətirən rus müəllimlərinin xatirəsini silməkdən kim faydalanır?”
O, Orta Asiya tarixi dərsliklərinin müəllifləri ilə bağlı “araşdırma” aparmağa çağırır. Luqovoyun sözlərinə görə, onlardan bəziləri hazırda Rusiyadadır. Son illərdə Rusiya parlamentariləri və təbliğatçıları Mərkəzi Asiya ölkələrinin hakimiyyətini və onların vətəndaşlarını Kremlin siyasəti ilə razılaşmadıqlarına görə dəfələrlə tənqid ediblər, hətta söhbət 9 mayda hərbi paradların keçirilməsi və ya ləğv edilməsi kimi sırf daxili məsələlərdən gedirsə belə.
Kremlin təbliğatı “nankor” qonşular haqqında eyni hekayələrdən istifadə edir və xalqları milli tarixlərini dirçəltmək hüququndan məhrum edir. 2022-ci ilin fevral ayından bəri Moskva nümayəndələri getdikcə daha çox açıq şəkildə qondarma “Ukrayna ssenarisi”ni təkrarlamaqla hədələyirlər.
Rəsmi Bakı hələ də Rusiya parlamentarisinin Azərbaycana qarşı yönəlmiş və imperiya ambisiyaları ilə motivasiya olunmuş son çıxışına rəsmi olaraq cavab verməyib.
Professor Qabil Hüseynli Musavat.com-a bildirib ki, Rusiya isterika içərisindədir və onun ictimai-siyasi xadimləri qəzəbli reaksiyalar verir. Rusiyanın Ukraynada uğursuzluğa düçar olduğunu deyən politoloq hesab edir ki, dərsliklərə belə müdaxilə artıq şovinizmin güclənməsindən xəbər verir: “Rusiya MDB məkanına köhnə narrativlərlə nəzarət edə bilmir. Rusiya təsiri postsovet ölkələrinin təhsilində güclü idi. İndi isə təhsil sistemi “ruslaşma”dan uzaqlaşır. Bəli, sovet xalqlara təhsil vermişdi, savadsızlıq sıfır həddə çatdırılmışdı. Sovet təhsilinin yetişdirdiyi alimlər, mütəxəssislər var. Amma bugünkü Rusiya SSRİ kimi xalqların təhsilinə töhfə vermir”.
Q.Hüseynlinin fikrincə, Azərbaycan və digər keçmiş sovet ölkələrinin tarix dərslikləri nifrət yox, faktlar üzərində yazılıb: “Rusiya 10 il sonra da yeni dərsliklərə etiraz edəcək ki, biz Ukraynada o vaxt dinc əhalini qətlə yetirməmişik. İndi çar Rusiyasının, SSRİ-nin Stalin dönəmində törətdiyi cinayət və repressiyaları, sovet qoşunlarının Bakıya girib 20 Yanvar gecəsi öz vətəndaşlarına atəş açmasını necə gizlətmək olar? Burada hansı rusofobiyadan söhbət gedə bilər? Sadəcə, Rusiya imperiya zehniyyətindən qurtula bilmir və hələ də bu ölkələrə özünün vassalı kimi yanaşır. Onlardan olsa, tarixi də Moskvada yazıb respublikalara göndərərlər”.
Professor Luqovoyun “tarixi keçmişlərinə görə Moskvaya minnətdar olmalıdırlar” fikrini müştəbehlik və yekəxanalıq adlandırıb: “Utanmasan oynamağa nə var ki?! Bu adam o qədər həyasızdır ki, bu xalqlara nökər kimi baxır. Ümumiyyətlə, Rusiyada şovinist əhval-ruhiyyə güclənib və bu da müharibənin yaratdığı reallıqdır”.\Emil Salamoğlu Musavat.com\